Naujienos
„Baltic TOP 30: buvo tik laiko klausimas, kada „Revolut“ taps vertingiausia Baltijos šalių bendrove
2024-12-11
Kaip ir kasmet, 2024-ųjų metų pabaigą vainikuoja vertingiausių Baltijos šalių bendrovių TOP 30 sąrašas. Tai – savotiškas lyderystės ir finansinės sėkmės Everestas, kurios viršūnėje šiemet ryškiausiai žiba finansų bendrovė UAB „Revolut Holdings Europe“. Sparčiai augančios finansinių paslaugų įmonės, veiklą plėtojančios visoje Europos Sąjungoje ir savo namais pasirinkusios Lietuvą, šuolis į pirmąją vietą paliko daug erdvės apmąstymams, nes panašu, kad viršūnėje „Revolut“, įsitvirtins ilgam.
Keičiasi lyderių trejetukas
Visose trijose aukščiausiose „Baltic TOP 30“ viršūnėse antrus metus tebeplevėsuoja Lietuvos trispalvė, tačiau vaizdas identiškas tik iš pirmo žvilgsnio. Visos trys lyderės susikeitė vietomis: Kartu su pasibaigusia COVID-19 banga į trečiąją vietą nuslūgo du metus iš eilės Baltijos regione pirmaujanti Lietuvoje registruota JAV kapitalo bendrovė UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“, o į antrąją vietą iš trečiosios pasistiebė viena didžiausių lietuviško kapitalo bendrovių Baltijos šalyse – UAB „Vilniaus prekyba“.
Kai „Revolut“ finansinė grupė savo buveine Europos Sąjungoje nusprendė pasirinkti Lietuvą ir iš Jungtinės Karalystės perkėlė paslaugų klientams Europos Sąjungoje teikimą, tebuvo laiko klausimas, kada smarkiai veiklą plečianti ir gerą bangą pagavusi įmonė savo verte nukonkuruos „Baltic TOP 30” senbuves.
Šių metų rugpjūčio mėnesį visa „Revolut“ grupė per antrinį akcijų pardavimą esamiems ir naujiems investuotojams buvo įvertinta 45 mlrd. JAV dolerių, tačiau Baltijos šalių vertingiausių bendrovių TOP 30 vertinome tik „Revolut“ Lietuvoje registruoto verslo dalis. „Revolut“ įmonių grupės Lietuvoje vertė pagal „Baltic TOP 30” metodologijos skaičiavimus pasiekė 6,9 mlrd. EUR ir per metus padidėjo 17 proc.
Dešimtuke – finansų sektoriaus bendrovės
Teigiamą vertės pokytį šiemet pajuto ne tik „Revolut“, bet ir kitos aktyviai Baltijos šalyse veikiančios finansų sektoriaus grupės „Swedbank“ (4 vieta), SEB (6 vieta), „Luminor“ (9 vieta). Nustatyta, kad jų vertė per metus paaugo nuo 17 iki 28 proc. Verta paminėti ir Estijoje bankininkystės paslaugas teikiančią finansų bendrovę „LHV Group“, kuri pateko į antrąjį TOP 30 dešimtuką (18 vieta).
Be to, šių metų Baltijos šalių vertingiausių įmonių TOP 30 sąraše debiutavo naujas žaidėjas – tai 1 mlrd. EUR vertę perkopusi Lietuvoje registruota kriptovaliutų bendrovė „Bifinity“ (22 vieta), priklausanti vienos didžiausių pasaulyje kriptovaliutų keityklos „Binance“ įkūrėjui ir vadovui, Kinijoje gimusiam Kanados verslininkui Changpeng Zhao.
Europos ekonominėje erdvėje „Bifinity“ teikia fiat valiutų mokėjimų paslaugas „Binance“ klientams, kurie nori iš „Binance“ „piniginės“ išsiimti eurus ar įsigyti kriptovaliutas.
Miškininkystės sektoriuje – ruduo
Tuo tarpu miškininkystės sektorius šlama gerokai tyliau nei praėjusiais metais. Labiausiai krito (-25 proc.) bendrovės „Latvijas Valsts Meži“ (9 vieta) vertė, o Lietuvos Valstybinių miškų urėdija ir Estijos valstybinė miškininkystės įmonė „Riigimetsa Majandamise Keskus“ net nepateko į trisdešimtuką.
Drauge su jais iš sąrašo pasitraukė ir netiesiogiai su miškais susijusi viena didžiausių medinių granulių gamintojų Europoje, Estijoje įsikūrusi bendrovė „Graanul Invest“.
Pokyčiai neaplenkė ir energetikos sektoriaus. Panašu, kad už vertingiausių bendrovių TOP 30 sąrašo ribų pasislinko ir „Epso-G“, valdanti elektros ir dujų perdavimo įmones „Litgrid“, „Amber Grid“ bei kitas bendroves.
Senbuviai užleidžia vietą naujokams
Kol vienos įmonės pasitraukia, kitos – sparčiai kopia aukštyn. Prie „Baltic TOP 30“ sąrašo prisijungė dvi naujos su nafta susijusios įmonės: „Orlen Lietuva“ (14 vieta) ir Estijos „Viru Keemia Grupp“ (27 vieta) – naftos gavybos iš skalūnų įmonė, kuri taip pat užsiima kombinuota šilumos ir elektros energijos gamyba bei smulkių chemijos produktų gamyba ir prekyba.
Bendrai energetikos sektoriaus senbuvių vertė šiemet augo labai netolygiai – „Latvenergo“ (5 vieta), kuri Lietuvoje labiau atpažįstama per dukterinę bendrovę „Elektrum Lietuva“, augo 38 proc. – kaip ir „Eesti Energia“ (12 vieta), Lietuvoje žinoma kaip jos dukterinė bendrovė „Enefit“, augusi 35 proc.
Mažiau augo ir „Ignitis“ grupės (8 vieta) vertė – 13 proc., o biržoje listinguojamos žaliosios energijos gamintojos „Enefit Green“ (15 vieta), vertė, sumažėjo 4 proc. Bendrovės „Gren group“, gaminančios ir tiekiančios šilumą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, vertė krito 9 proc. (25 vieta). 13 proc. krito ir Estijos šilumos ir elektros gamintojo bei tiekėjo „Utilitas“ vertė (28 vieta).
Telekomunikacijos sektoriuje – pokyčiai nežymūs
Šiemet 9 proc. vertės nuosmukį pajutusi telekomunikacijos sektoriaus lyderė „Telia Group“ (10 vieta) tvirtai išlaiko praėjusių metų poziciją ir neužleidžia savo vietos „Tele 2 Group“ (16 vieta) ar „Bitė Group“ (17 vieta) bendrovėms, kurios savo vertę atitinkamai didino 8 ir 6 proc.
Žvelgiant į bendrą Baltijos įmonių vertės pokytį, norisi pasidžiaugti, jog bendrovių suminė vertė pasiekė 60,4 mlrd., vadinasi, pernykštį rezultatą jos viršijo daugiau kaip 5 mlrd. EUR, o tai rodo, kad sparčiai augame.
Smagu, kad net vienuolika šiemet į „Baltic TOP 30“ sąrašą įtrauktų įmonių yra registruotos būtent Lietuvoje, devynios – Estijoje, keturios – Latvijoje, o šešios yra registravusios buveines keliose Baltijos šalyse.
Trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – vertingiausių įmonių sąrašą sudarė „Confidentus“, „Prudentia“ ir „Nasdaq“ atstovybių Vilniuje, Rygoje ir Taline ekspertai, kurie, remdamiesi vieša informacija apie įmonių veiklos rezultatus ir valdymą, atliko didelės apimties finansinę analizę.